Παρασκευή, 9 Οκτωβρίου 2015

Ανακοινώθηκαν οι καλλιτέχνες που θα συμμετέχουν στην έκθεση MoMA PS1 Greater New York 2015


Περισσότεροι από 120 καλλιτέχνες και καλλιτεχνικές ομάδες θα συμμετέχουν στην πολυαναμενόμενη έκθεση MoMA PS1 Greater New York 2015, που ανοίγει την Κυριακή 11 Οκτωβρίου τις πύλες της και θα διαρκέσει έως τις 7 Μαρτίου 2016.

Πρόκειται για την τέταρτη έκδοση της έκθεσης, η οποία λαμβάνει χώρα κάθε πέντε χρόνια από το 2000.

Αν και οι προηγούμενες εκθέσεις γενικά επικεντρώνονταν στα ανερχόμενα ταλέντα, ωστόσο η φετινή έκθεση διευρύνεται, περιλαμβάνοντας πρόσφατους και ιστορικούς καλλιτέχνες όπως οι Richard Artschwager, Scott Burton, Jimmy DeSana και Gordon Matta-Clark, σύμφωνα με το Artnet News. Επίσης, συμμετέχουν ογδοντάρηδες όπως οι Mary Beth Edelson και Peter Saul, και εβδομηντάρηδες όπως η Howardena Pindell.

Φυσικά, δεν θα λείψουν και οι ανερχόμενοι καλλιτέχνες, όπως οι Sara Cwynar, Elizabeth Jaeger, Jamian Juliano-Villani, Ajay Kurian και Cameron Rowland, που γεννήθηκαν μετά το 1985.

Ολόκληρη η λίστα των καλλιτεχνών και το roster των performance και των προβολών ταινιών:

Καλλιτέχνες:

John Ahearn (b. 1951)

Sam Anderson (b. 1982)

Richard Artschwager (1923-2013)

Charles Atlas (b. 1949)

Lutz Bacher (b. 1952)

Fia Backström (b. 1970)

Alvin Baltrop (1948-2004)

Rina Banerjee (b. 1963)

Kevin Beasley (b. 1985)

Gina Beavers (b. 1974)

Michael Bell-Smith (b. 1978)

Sadie Benning (b. 1973)

Huma Bhabha (b. 1962)

Robert Bordo (b. 1949)

Liene Bosquê (b. 1980)

Amy Brener (b. 1982)

Ben Thorp Brown (b. 1983)

Scott Burton (1939-1989)

Susan Cianciolo (b. 1969)

Roy Colmer (1935-2014)

Sara Cwynar (b. 1985)

Mira Dancy (b. 1979)

Jimmy DeSana (1950-1990)

Eckhaus Latta (founded 2011)

Mary Beth Edelson (b. 1933)

Gregory Edwards (b. 1981)

Joy Episalla (b. 1960)

Loretta Fahrenholz (b. 1981)

fierce pussy (founded 1991)

John Finneran (b. 1979)

Henry Flynt (b. 1940)

Jeffrey Gibson (b. 1972)

Ignacio González-Lang (b. 1975)

Red Grooms (b. 1937)

David Hammons (b. 1943)

Katherine Hubbard (b. 1981)

Elizabeth Jaeger (b. 1988)

Jamian Juliano-Villani (b. 1987)

Angie Keefer (b. 1977)

Devin Kenny (b. 1987)

Christine Sun Kim (b. 1980)

KIOSK (founded 2005)

Ajay Kurian (b. 1984)

Robert Kushner (b. 1949)

Louise Lawler (b. 1947)

Deana Lawson (b. 1979)

Barry Le Va (b. 1941)

Simone Leigh (b. 1968)

Glenn Ligon (b. 1960)

Eric Mack (b. 1987)

Tony Matelli (b. 1971)

Gordon Matta-Clark (1943-1978)

Lionel Maunz (b. 1976)

Park McArthur (b. 1984)

Adam McEwen (b. 1965)

Wardell Milan (b. 1978)

Yoshiaki Mochizuki (b. 1961)

Donald Moffett (b. 1955)

James Nares (b. 1953)

Naturally Occurring Cultural Districts – New York (founded 2011)

Raul de Nieves (b. 1983)

Sondra Perry (b. 1986)

Howardena Pindell (b. 1943)

Seth Price (b. 1973)

Nick Relph (b. 1979)

Joyce Robins (b. 1944)

Ugo Rondinone (b. 1964)

Cameron Rowland (b. 1988)

Peter Saul (b. 1934)

Collier Schorr (b. 1963)

Nancy Shaver (b. 1946)

Judith Shea (b. 1948)

Gedi Sibony (b. 1973)

Hayley Silverman (b. 1986)

Lorna Simpson (b. 1960)

Rosalind Fox Solomon (b. 1930)

Kiki Smith (b. 1954)

Greg Parma Smith (b. 1983)

Slow and Steady Wins the Race (founded 2001)

Nelson Sullivan (1948-1989)

Sergei Tcherepnin (b. 1981)

Stewart Uoo (b. 1985)

Stefanie Victor (b. 1982)

William Villalongo (b. 1975)

Sue Williams (b. 1954)

Lebbeus Woods (1940-2012)

Carrie Yamaoka (b. 1957)


Performance:

Robert Ashley (1930-2014)

Fia Backström

Morgan Bassichis (b. 1983)

Gelsey Bell (b. 1982)

Harry Burke (b. 1990)

Todd Colby (b. 1962)

Andrew Durbin (b. 1989)

Ben Fama (b. 1982)

John Giorno (b. 1936)

Jonah Groeneboer (b. 1978)

David Grubbs (b. 1967)

Fanny Howe (b. 1940)

Katherine Hubbard

Paolo Javier (b. 1974)

Devin Kenny

Eli Keszler (b. 1983)

M. Lamar (b. 1984)

Sophia Le Fraga (b. 1990)

Okkyung Lee (b. 1975)

Tan Lin (b. 1957)

Ieva Misevičiūtė (b. 1982)*

Rashaun Mitchell (b. 1978) and Silas Riener (b. 1983)

Morgan Parker (b. 1987)

Rebecca Patek (b. 1980)

Pharmakon (b. 1990)

Will Rawls (b. 1978)

Bunny Rogers (b. 1990)

Jen Rosenblit (b. 1983)

Keith Fullerton Whitman (b. 1973)

Nathan Donavon Wooley (b. 1974)

Geo Wyeth (b. 1984)

C. Spencer Yeh (b. 1975)


Ταινίες:

Charlie Ahearn (b. 1951)

Chantal Akerman (b. 1950)

Charles Atlas

Dara Birnbaum (b. 1946)

Mel Bochner (b. 1940) and Robert Moskowitz (1935-2001)

Lizzie Borden (b. 1958)

Gregg Bordowitz (b. 1964)

Rudy Burckhardt (1914-1999)

Abigail Child (b. 1948)

Jaime Davidovich (b. 1936)

Diego Echeverría (b. 1948)

Terry Fox (1958-1981)

Su Friedrich (b. 1954)

William Greaves (1926-2014)

Peter Hutton (b. 1944)

Ken Jacobs (b. 1933)

Joan Jonas (b. 1936)

Manfred Kirchheimer (b. 1931)

Zoe Leonard (b. 1961) and Nancy Brooks Brody (b. 1962)

Gordon Matta-Clark

Marie Menken (1909-1970)

Véréna Paravel (b. 1971) and J.P. Sniadecki (b. 1979)

James Nares

Yvonne Rainer (b. 1934)

Charles Simonds (b. 1970)

Jack Smith (1932-1989)

Third World Newsreel (founded 1967)

Πηγή: Artnet News
Επιμέλεια: Α.Γ.Φ.




Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου