Δευτέρα, 29 Φεβρουαρίου 2016

Οκτώ θίασοι θα διαγωνιστούν στο 32ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου


Οκτώ είναι οι θίασοι που θα διαγωνιστούν στο 32ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Καρδίτσας και πέντε οι αναπληρωματικοί, μετά τη συνεδρίαση της Επιτροπής Επιλογής Έργων, όπου αξιολογήθηκαν οι 30 συνολικά αιτήσεις συμμετοχής στο διαγωνιστικό μέρος.

Το 32ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Καρδίτσας συνδιοργανώνουν, από τις 4 έως και τις 13 Μαρτίου, η Ένωση Πολιτιστικών Συλλόγων του νομού, η Περιφέρεια Θεσσαλίας-Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας, ο δήμος Καρδίτσας και η Περιφερειακή Ένωση Δήμων (ΠΕΔ) Θεσσαλίας με τη συμπαράσταση της Ιεράς Μητρόπολης Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων.

Η Επιτροπή Επιλογής, η οποία αποτελείτο από τους Ανδρέα Ζυγογιάννη-θεατρολόγο, Ντέμη Καρδιτσιώτη-ηθοποιό, Βασιλική Κοζιού-εκπαιδευτικό, Βασιλική Μακρή-ηθοποιό, Σπύρο Μπουντούρη-ηθοποιό και Κατερίνα Σταθοπούλου-φιλόλογο, κατέληξε στους εξής διαγωνιζόμενους θιάσους:

1) Κεντρική Σκηνή του Δημοτικού Θεάτρου Μυλοποτάμου Ν. Ρεθύμνης με το έργο «Ο κατά φαντασίαν ασθενής» του Μολιέρου

2) Θεατρική Ομάδα «Θεατροδότες» της Ένωσης Ποντίων Επαρχίας Ελασσόνας με το έργο «Η Τρίτη Κόρη» της Κυριακής-Κορίνας Πάντου-Ζιάκου

3) Κεντρική Σκηνή του Πολιτιστικού Συλλόγου Περιγιαλίου (Δ. Κορινθίων) «ΑΠΟΛΛΩΝ» με το έργο «Ο ΦΟΝΙΑΣ» του Μήτσου Ευθυμιάδη

4) Δημοτικό Θέατρο Μαραθώνα με το έργο «ΤΡΩΑΔΕΣ» του Ευριπίδη

5) Ελληνικό Θεατρικό Εργαστήρι Βρυξέλλων με το έργο «Η Κόμισσα της Φάμπρικας» των Ασημάκη Γιαλαμά - Κώστα Πρετεντέρη

6) Θεατρικό Εργαστήρι Συλλόγου Πελοποννησίων Λαυρεωτικής «Ο Κολοκοτρώνης» με το έργο «Ο Αγαπητικός της βοσκοπούλας» του Δημητρίου Κορομηλά

7) Θεατρικό Εργαστήρι του Οργανισμού Πολιτισμού, 'Αθλησης & Νεολαίας του Δήμου Ν. Ιωνίας με το έργο «Οι ηλίθιοι» του Νηλ Σάιμον

8) Ερασιτεχνική Σκηνή του ΔΗΠΕΘΕ Ρούμελης με το έργο «Play On» του Rick Abbot


Οι αναπληρωματικοί θίασοι είναι:

1) Θεατρικό Εργαστήρι Κέντρου Πολιτισμού, Αθλητισμού & Περιβάλλοντος Δήμου Κορινθίων με το έργο «Δεν πληρώνω, δεν πληρώνω» του Ντάριο Φο

2) Θεατρική Ομάδα Δασκάλων και Νηπ/γών Πάτρας «ΣΧΟΛΕΙΟΝ» με το έργο «Όπλα, παλάσκες και στη γραμμή» των Μαρίας Παναγιωτακοπούλου και Σάκη Παπαδημητρίου

3) Θεατρική Ομάδα Δήμου Λαυρεωτικής «ΕΞΟΡΥΞΗ» με το έργο «Οι Δούλες» του Ζαν Ζενέ

4) Όμιλος Φίλων Θεάτρου Λιβαδειάς με το έργο «Το Σακάκι που Βελάζει» του Στανισλάβ Στρατίεβ

5) ΘΕΑΤΡΟ Παραμυθιάς Θεσπρωτίας με το έργο «Το Διαμάντι και το Κήτος ή ολόκληρος ο Μποστ σε 1 ώρα» του Λεωνίδα Τσίπη


Όπως δήλωσαν τα μέλη της Επιτροπής, κοινή διαπίστωσή τους ήταν ότι φέτος όλες οι συμμετοχές, που ξεπέρασαν σε αριθμό κάθε προσδοκία, ήταν ιδιαίτερα υψηλού επιπέδου, γεγονός που δυσκόλεψε το έργο τους.


Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου